נדל"ן בישראל – תמונת מצב

ענף הנדל"ן למגורים מהווה את אחד מגורמי העניין הבולטים ביותר בשנים האחרונות. עליות המחירים החדות במחירי הדירות הובילו לחשש מפני היווצרות בועת נדל"ן בשוק המקומי. בנק ישראל התייחס לרמות המחירים ככאלו שלא מייצגים בועה, אך למרות זאת ניסה להקשיח את תנאי האשראי למגורים ולא להעלות את הריבית על מקורותיו. במקביל, תגובת צד ההיצע החלה לבוא לידי ביטוי אך כמובן שהיא איטית יחסית בבסיסה. קצב התחלות הבנייה בשנה האחרונה עלה לכ-37-38 אלף. העלייה בהיקף שיווק הקרקעות ורמות המחירים הגבוהות עושים את שלהם והובילו לעלייה של למעלה מ-20% ביחס לממוצע ההתחלות בשנים 2004-2007.

בנק ישראל
שולט בריביות לזמן קצר. בנק ישראל

לאחרונה אנו רואים נסיונות מצד הממשלה ובנק ישראל לצנן את שוק הנדל"ן למגורים בארץ, הן מצד הביקוש והן מצד ההיצע. נכון לעכשיו לא נרשמו שינויים משמעותיים במחירי הדירות ובקצב מכירתן. בכל מקרה, להערכתנו לא צפויות ירידות מחירים משמעותיות וגם אם נראה ירידת מחירים של 10%-15%, זה בסך הכל מחזיר אותנו פחות משנה אחורה.

כל עוד לא נראה סימני צמיחה באירופה ובארה"ב, לא ימהרו להעלות את הריביות במדינות אלו. מצד אחד הבנקים המרכזיים שולטים בריביות לזמן קצר, בעוד שמרבית פעילות הנדל"ן ממומנת בריביות לטווח בינוני וארוך ולא תמיד יש קשר ביניהם, אבל כל עוד שסביבת הריביות תישאר נמוכה, יתמוך הדבר בשוקי הנדל"ן בעולם.