ביוב ומודד שטח: נערכים לבנייה פרטית

קשרים רבותיי קשרים, זה שם המשחק כשמדובר בבנייה פרטית. אבל למרות המהמורות בדרך, וגם אם אין לכם קשרים, ההחלטה הזו תוכל להתגלות כנכונה וזולה יותר לעומת רכישת בית קיים. תצטרכו לגייס לכם הרבה סבלנות, עצבים מברזל, מימון והיכרות עם עולם שלם של ידע שלא חשבתם שקיים. אז איך בכל זאת עושים את זה? הנה מדריך קצת שיסביר לכם למה אתם לא יכולים לזוז בלי מודד שטח ומה עלול לקרות אם לא תבדקו את מצב תשתית הביוב לפני שאתם בונים.

ראשית צריך לבדוק שהקרקע זמינה לבנייה ושקיימת זכות למגורים בלתי מנוצלת של הקרקע. לאחר מכן אפשר להתחיל לבנות לוח זמנים. התהליך כולל הזמנת מודד לשטח שיוצר מפה מצבית וטופוגרפית בה מסומנים כל הגבולות. לפי מפה זו מתכננים את התשתיות והפיתוח. בשלב הבא שוכרים את שירותיו של אדירכל וכאשר הוא משלים את תכנון הבית הוא משלים את הבקשה להיתר בניה.

הכירו את הוועדה לתכנון ובנייה

היתר הבניה מוגש לכל הגופים הרלוונטיים ומי שמרכז את מתן האישור היא הוועדה המקומית לתכנון ובנייה שזקוקה לאישורים של מנהל מקרקרעי ישראל, בזק, אתר פסולת בניין וחוזה עם מעבדה מוסמכת לבדיקות בטון. כאן מתחיל תהליך בירוקרטי ארוך וכדי לכם לשלוף קצת מפרקים וקצת חוצפה ישראלית כדי לדאוג שהעניינים שלכם יתקדמו.

בנתיים בוחרים בקבלן בנייה, רצוי קבלן מפתח שהוא אולי יקר יותר אבל לרוב נוח יותר, כיוון שהוא יהווה כתובת מלאה לכל טענה שלא תהיה לכם. ויהיו לכם. קבלו כמה הצעות מחיר לפני שאתם מחליטים.

שלא תחגגו חנוכת בית עם ביובית
שלא תחגגו חנוכת בית עם ביובית

איך להמנע מבעיות ביוב

עכשיו מתחילים בבנייה. סוג הקרקע משמעותי לאופן ייצוב המבנה ולכן עליכם להזמין דו"ח קרקע שיפרט מה סוג הקרקע הקיים ומהי השיטה הנכונה כדי לייצב את הבית שלכם. בנוסף, חשוב לבדוק את מערכות הביוב הקיימות ובמידת הצורך לבצע בהן עבודות שיקום. הדבר נכון בעיקר במערכות ביוב וצנרות ישנות, אותן אפשר למצוא לרוב בערים גדולות, אחרת אתם עלולים למצוא את עצמכם נזקקים לביובית בתל אביב, ירושלים, או בכל מקום אחר. נדמה לנו כי זו לא החוויה שאתם מחפשים בבית החדש שלכם ולכן מומלץ להתייחס לעניין הביוב בכובד ראש.

אחרי שביצעתם את כל הצעדים האלה, אתם יכולים לגשת לעבודת הבניה עצמה. שיהיה בהצלחה.